Дзень роднай мовы

21 лютага ва ўсім свеце адзначаюць Міжнародны дзень роднай мовы. У  нашай школе таксама падрыхтавалі да гэтага дня разнастайныя мерапрыемствы, накіраваныя на папулярызацыю беларускай мовы.

З раніцы вучняў і іх бацькоў у фае школы  пад чароўныя мелодыі беларускіх песень чакала віктарына  па лексіцы беларускай мовы. Было прыемна назіраць, як бацькі разам са сваімі дзецьмі шукалі адказы на конкурсныя пытанні.

На перапынках  вучні збіраліся ў  кабінеце беларускай  мовы, каб згуляць у беларускі “Кракадзіл”, паслухаць цікавыя факты пра развіццё беларускай мовы, атрымаць асалоду ад беларускіх песень.А ў шасцікласнікаў цікавасць выклікаў флешмоб “Размаўляй са мной па-беларуску!”

Упершыню ў нашай школе была праведзена агульнашкольная беларуская дыктоўка для старшакласнікаў і настаўнікаў, якая паказала добры ўзровень ведаў удзельнікаў мерапрыемства. А вучаніцы 10 “А” класа напісалі беларускую дыктоўку ва УА “МДУ імя А.Куляшова”, куды запрашалі ўсіх жадаючых гараджан.

Такія святы  спрыяюць не толькі патрыятычнамувыхаванню вучняў, але і фарміруюць іх грамадзянскую пазіцыю, а таксама аб’ядноўваюць вучняў, іх бацькоў і настаўнікаў у вялікую сям’ю, якая шануе і любіць  беларускія традыцыі, імкнецца перадаць дзецям павагу да роднага краю.

Пышнюк А.А.,  настаўнік беларускай мовы і літаратуры