Архивы дней: 20.02.2021

21 лютага — Міжнародны дзень роднай мовы!

Дэкада беларускай мовы і літаратуры

Напярэдадні Міжнароднага дня роднай мовы,  з 10.02.2021 па 20.02.2021, у нашай школе праходзіла прадметная дэкада беларускай мовы і літаратуры, прысвечаная пісьменнікам-юбілярам І.Мележу і І.Шамякіну.

Настаўнікамі беларускай мовы і літаратуры і вучнямі вялася сумесная работа па падрыхтоўцы пазакласных мерапрыемстваў. Праведзеныя гульні, конкурсы, квэсты, экскурсіі,флешмобы, кулінарнае шоу і агульнашкольная дыктоўка спрыялі фарміраванню грамадзянскай пазіцыі вучняў, выхаванню павагі вучняў да беларускай культуры і садзйнічалі папулярызацыі роднай мовы.

Пышнюк А.А., настаўнік беларускай мовы і літаратуры

Агульнашкольная дыктоўка

Напярэдадні Міжнароднага дня роднай мовы, які будзе адзначацца 21 лютага, у нашай школе 18 лютага была праведзена традыцыйная агульнашкольная дыктоўка для старшакласнікаў і настаўнікаў нашай установы адукацыі.

У 2021 годдзе мы адзначаем 100-годдзе з дня нараджэння славутага беларускага празаіка Івана Мележа, таму невыпадкова , што тэкст дыктоўкі быў прысвечаны асобе юбіляра.

І настаўнікі, і вучні пашырылі свае веды пра асобу знакамітага пісьменніка, а таксама прадэманстравалі добрае веданне арфаграфічных, пунктуацыйных нормаў беларускай мовы падчас напісання дыктоўкі.

Пышнюк А.А., настаўнік беларускай мовы і літаратуры

Апранайся па-беларуску

У 5 “Б” класе адбылося этнаграфічнае мерапрыемства “Апранайся па-беларуску”, яго задачай было выклікаць цікавасць да нацыянальнай спадчыны, пазнаёміць вучняў з caмaбытнaй чacткaй нaцыянaльнaй кyльтypы Бeлapyci, з тpaдыцыйным нapoдным aдзeннeм,  яго адметнасцю, арнаментам.

Лістраценка Т. Н., настаўнік беларускай мовы і літаратуры

На роднай мове размаўляю

“Не проста ў словы я гуляю – на роднай мове размаўляю” – менавіта пад такім дэвізам прайшлі мерапрыемствы ў 7 “А” і 7 “В” класах. Папрацаваць перакладчыкам, адказаць на пытанні віктарыны і выявіць свае веды па беларускай мове і літаратуры, геаграфіі, этнаграфіі, фальклоры, вызначыць аўтараў выказванняў аб мове, раскрыць свае паэтычныя здольнасці –  усё гэта дало сваім удзельнікам інтэлектуальнае спаборніцтва “Спадчына”.

Лістраценка Т. Н., настаўнік беларускай мовы і літаратуры

18.02. 2021 для старших классов была организована и проведена встреча с победилем множества международных соревнований по каратэ, участницей 2 Европейских игр — Марией Фурсовой. Мария пришла в родную школу, чтобы рассказать ребятам свою    историю на пути ко всемирной славе, научить их ставить и добиваться своих целей, верить в себя и мотивировать их на достижение высших  побед на благо своей Родины.