Архивы дней: 19.02.2021

Школьная газета «Калейдаскоп» №6(26) 2021

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

17 лютага ў межах прадметнай дэкады па беларускай мове і літаратуры ў школьнай бібліятэцы прайшло ўрачыстае мерапрыемства «Чалавек вялікай душы і таленту», прысвечанае пісьменніку-юбіляру І.П.Шамякіну.

У мерапрыемстве прынялі ўдзел вучні 7 ”Г” класа.  Школьнікі пазнаёміліся з жыццёвым і творчым шляхам пісьменніка, з фотаздымкамі сям’і, момантамі яго дзяцінства і юнацтва.  Іх увазе была прадстаўлена выстава, на якой змешчаны найлепшыя выданні Івана Пятровіча, а таксама звесткі пра пісьменніка. У сямікласснікаў вызвала цікавасць тое, што  многія яго кнігі экранізаваны.  Школьнікі прагледзелі  ўроўкі з кінастужак, асабліва іх ўразіў дакументальны фільм «Імгненні жыцця», у якім пісьменнік сам расказвае пра сваіх герояў кніг.

Маргунова В.В.., настаўнік беларускай мовы і літаратуры

Турнір «Знаўцы роднай мовы»

18 лютага ў рамках папулярызацыі беларускай мовы і літаратуры для 5-ых класаў быў праведзены турнір “Знаўцы роднай мовы”. У ходзе гульні дзеці адправіліся ў падарожжа па краіне беларускага слова.  Вучні з задавальненнем адказвалі на “хітрыя” пытанні, разгадвалі крыжаванку, працавалі перакладчыкамі і шыфравальшчыкамі.  З невялікім адрывам, абышоўшы каманду 5 “В” класа – “Бусляняты”, перамогу атрымала каманда 5 “А” класа  — “Сяброўства”. Мерапрыемства было цікавым і захапляльным.
Мерапрыемства запомнілася ўсім. Кожны вучань у сваім сэрцы пакінуў, што трэба любіць і шанаваць родную мову, таму што ў ёй  захавана гісторыя нашага народа, сіла і прыгажосць народнага слова.
Гарэева В.М., настаўнік беларускай мовы і літаратуры.