Архивы дней: 09.02.2021

Действия во время непогоды: сильный снег, метель

З нагоды 100-годдзя Івана Мележа

Калі спытаць у жыхароў нашай краіны сярэдняга і маладога веку, якія творы беларускай літаратуры ім найбольш помняцца са школьнай праграмы, то многія ў ліку першых назавуць раман «Людзі на балоце» Івана Мележа, а Ганну Чарнушку, галоўную гераіню твора, – любімым жаночым літаратурным вобразам.

Іван Паўлавіч Мележ (8 лютага 1921 – 9 жніўня 1976) пісаў апавяданні і аповесці, нарысы і эсэ, кінасцэнарыі і літаратурна-крытычныя артыкулы, аднак у гісторыю беларускай літаратуры і ў свядомасць чытачоў ён найперш увайшоў як аўтар «Палескай хронікі», па словах акадэміка Радзіма Гарэцкага, «праўдзівай эпапеі глыбокага самапазнання душы беларускага народа на пераломных рубяжах суровага і трагічнага ХХ стагоддзя». Гэта трылогія, якая аб’ядноўвае ў адзінае цэлае раманы «Людзі на балоце», «Подых навальніцы» і «Завеі, снежань», напоўнена непаўторнымі фарбамі палескага краю і незвычайным моўным каларытам, шматграннымі характарамі і вострымі сацыяльна-псіхалагічнымі канфліктамі.

Раманы «Людзі на балоце» і «Подых навальніцы» былі адзначаны ў 1972 годзе вышэйшай савецкай літаратурнай узнагародай – Ленінскай прэміяй. У гэтым ж годзе Івану Мележу было нададзена ганаровае званне «Народны пісьменнік Беларусі». Таксама творца з’яўляўся лаўрэатам Літаратурнай прэміі імя Якуба Коласа (1962, за раман «Людзі на балоце»), Дзяржаўнай прэміі імя Якуба Коласа (1976, за зборнік «Жыццёвыя клопаты»), быў узнагароджаны некалькімі ордэнамі і медалямі.

Не менш яркай старонкай беларускай культуры з’яўляюцца і ўвасабленні твораў Івана Мележа на тэатральнай сцэне і ў кінамастацтве. Спектаклі па раманах «Палескай хронікі» неаднаразова ставіліся ў сталічных і рэгіянальных тэатрах і на Беларускім тэлебачанні і радыё.

У 1982 і 1983 гадах знакаміты беларускі рэжысёр Віктар Тураў разам з калегам Дзмітрыем Зайцавым паставіў мастацкія кінафільмы «Людзі на балоце» і «Подых навальніцы», на аснове якіх пазней быў створаны 8‑серыйны тэлефільм. За гэтую працу творчы калектыў у 1984 годзе быў адзначаны Дзяржаўнай прэміяй СССР.

Ганна Чарнушка і Васіль Дзяцел, Яўхім Глушак і Хадоська, Міканор і Апейка, Сарока і Нібыто-Ігнат… Думкі і ўчынкі герояў у часы «крутога пералому» звыклага ладу жыцця, людскіх лёсаў і псіхалогіі, іх радасць і гора, каханне і страты, мары і сумненні, па-майстэрску ўвасобленыя Мележам-мастаком і Мележам-філосафам, не пакідаюць абыякавымі чытачоў і ў наша ХХІ стагоддзе, бо дапамагаюць зразумець сябе ў кантэксце нацыянальным і агульначалавечым. Бо гэта класічная літаратура. Бо «Палеская хроніка» – сапраўдны шэдэўр беларускага мастацтва слова.

Благотворительная акция «Братья наши меньшие»

С целью оказания помощи бездомным животным, а также животным находящимся в приютах, на передержке у волонтеров, в средней школе № 23 с 01 по 05 февраля 2021 года активом ПО ОО «БРСМ» была организованна благотворительная акция «Братья наши меньшие».
В ходе акции собирается корм, медикаменты и другие необходимые для животных вещи. Активными участниками акции стали учащиеся 1 «Б», 2 «Б», 2 «В», 3 «Б», 5 «А», 5 «Б», 5 «В», 6 «А», 8 «Б», 8 «С» и 9 «Б» класса.
Все собранные в ходе благотворительной акции средства были переданы волонтеру Могилевского общества защиты животных «Доброе сердце» https://vk.com/dobroe_serdce_mogilev Давыденко Людмиле Николаевне. Любой ваш посильный вклад бесценен!
Выражаем Вам огромную благодарность, Ваша помощь очень важна ❤

«Мы помним эти имена!»

8 февраля 2021 года в пионерской дружине имени В. Терешковой средней школы № 23 города Могилева организован видеолекторий «Мы помним эти имена!», посвящённый Дню юного героя-антифашиста.
Участники мероприятия рассказали о пионерах, которые отдали свою жизнь в борьбе с врагами за мир, за будущее своей Родины. Известные и неизвестные маленькие герои Великой войны, их тысячи сражались и гибли на фронтах и в оккупации. Они стреляли из одного окопа: взрослые солдаты и вчерашние школьники.
Пробиться сквозь равнодушие и заставить детей сопереживать юным героям, восхищаться их подвигом – вот главная задача проведения таких мероприятий.

6 февраля в рамках шестого школьного дня для учащихся 1 «Б» класса было организованно мероприятие «В гостях у доктора Айболита».

Ребята вместе с доктором Айболитом повторили правила здорового образа жизни, рецепты правильного питания, отгадывали загадки о средствах личной гигиены. Доктор Айболит познакомил детей с выставкой «Здоровье — это здорово!», а также дал полезные советы, чтобы не заболеть.
Закончилось мероприятие весёлой зарядкой под музыку.

Классный руководитель 1 «Б» класса Батвенкова Н.В.

Правила безопасного поведения: сосульки, гололед

Правила безопасного поведения: сильный снегопад